Mamy to! Udało się wyhodować ludzkie nerki w embrionach świń

Chińskim naukowcom udało się wyhodować w zarodkach świń nerki zawierające komórki ludzkie. To pierwsze tego typu osiągnięcie, które pewnego dnia może pomóc w rozwiązaniu problemu niedoborów dawców narządów.

Chińskim naukowcom udało się wyhodować w zarodkach świń nerki zawierające komórki ludzkie. To pierwsze tego typu osiągnięcie, które pewnego dnia może pomóc w rozwiązaniu problemu niedoborów dawców narządów.
Naukowcy z Chin wyhodowali ludzkie nerki w embrionach świń. Przyszłość transplantologii? /123RF/PICSEL

Hodują ludzkie nerki u świń. Przyszłość przeszczepów

Naukowcy wyhodowali humanizowane nerki u świń, co przybliża nas do rzeczywistości, w której możliwe będzie "produkowanie" na zamówienie ludzkich narządów wewnątrz zwierząt. Takie hybrydowe narządy to zdaniem badaczy przyszłość transplantologii i szansa na leczenie wielu potencjalnie śmiertelnych chorób. 

Badania obejmowały stworzenie chimerycznych embrionów, zawierających kombinację komórek ludzkich i świńskich. Wykazano, że po przeniesieniu do zastępczych matek-świń, rozwijające się embriony mają nerki zawierające głównie komórki ludzkie, co oznacza, że po raz pierwszy udało się wyhodować humanizowany narząd wewnątrz innego zwierzęcia. 

Reklama

Jako że nerki nie były całkowicie ludzkie, w obecnej postaci nie nadawały się do przeszczepu i nie ma pewności, czy wyzwanie polegające na stworzeniu w pełni ludzkiego narządu byłoby wykonalne przy użyciu obecnych technik inżynierii genetycznej, ale stanowią ważny krok naprzód. 

Poza nerkami, w zarodkach dominowały komórki świni, a w mózgu i ośrodkowym układzie nerwowym znajdowało się bardzo niewiele komórek ludzkich. Również dlatego, że potencjał humanizowanego mózgu stanowi poważny problem etyczny w badaniach z udziałem embrionów hybrydowych.

Nerki były w 50-60 proc. ludzkie

Jest to zresztą jedna z przyczyn rygorystycznych ograniczeń prawnych badań w wielu krajach, np. w Wielkiej Brytanii dozwolone jest wprowadzanie ludzkich komórek embrionalnych do zarodków zwierzęcych, ale zarodków tych nie można wszczepiać matce zwierzęcia w celu dalszego rozwoju.

Warto tu dodać, że poprzednie próby stworzenia hybryd człowieka i świni zakończyły się fiaskiem, ponieważ komórki świni mają tendencję do przewyższania komórek ludzkich podczas rozwoju, co oznacza, że powstała chimera jest prawie w całości świnią. 

W najnowszym badaniu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Cell Stem Cell, udało się przezwyciężyć ten problem poprzez inżynierię genetyczną jednokomórkowego zarodka świni w taki sposób, aby brakowało mu dwóch genów niezbędnych do rozwoju nerek.  

Po wyhodowaniu w laboratorium chimeryczne zarodki przeniesiono do 13 macior zastępczych - po 25 lub 28 dniach ciążę przerwano, pobrano i oceniono zarodki. Zarodki miały strukturalnie normalne nerki jak na swój etap rozwoju i składały się w 50-60 proc. z komórek ludzkich. 

Naukowcy nie mają jednak wątpliwości, że inkubacja w pełni ludzkiej nerki wewnątrz świni zajmie prawdopodobnie wiele lat, bo wymaga "przeprojektowania" świni w znacznie bardziej złożony sposób, co wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nerki | przeszczep nerki | transplantologia | chimera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama