Cyfrowy świat nam zagraża. Warto postawić na bezpieczeństwo

Kolejny odcinek programu "Nauka, co słychać?" przed nami. Tym razem Maciek Dowbor pochyla się nad kwestiami cyberbezpieczeństwa. W obecnych czasach cyfrowy świat jest zagrożony, a w nim nasze dane i prywatność. Razem z ekspertami zastanawiamy się nad tym, jak zabezpieczyć swoje dane przed kradzieżą, a przede wszystkim jak chronić nasze dziecko przed zagrożeniami ze świata wirtualnego.

Coraz częściej słyszymy o wszelkiego rodzaju atakach na nasze cyberbezpieczeństwo. Oszuści szukają nowych sposobów, aby dobrać się do naszych urządzeń, a w konsekwencji do naszych danych i portfela. Nasila się to także na początku roku, czyli w ostatnich dniach, gdy pojawiają się nowe metody kradzieży "na ZUS". Nic dziwnego, nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby prywatne w tych dniach tracą czujność, gdyż przepisy stale się zmieniają i ZUS może faktycznie do nas się zwrócić.

Nie tylko ataki hakerów

Reklama

Hakerzy dzięki tym metodom próbują dostać się do naszych urządzeń, najczęściej chodzi o smartfony, gdyż te (szczególnie z systemem Android) są najbardziej podatne na takie ataki. Kliknięcie jakiegokolwiek podejrzanego linka może doprowadzić do zainstalowania w naszym systemie robaka, który dostarczy przestępcom prywatne dane. Są to nie tylko dane osobowe, ale również dostępy do aplikacji bankowych, hasła i wiadomości.

Cyberbezpieczeństwo odgrywa także kluczową rolę w świecie i relacjach między państwami. Kolejne kraje tworzą specjalne jednostki, które dbają o bezpieczeństwo w sferze cyfrowej, a ostatnie lata i pojawianie się systemów szpiegowskich pokazuje, że ataki nie dotyczą tylko zwykłych obywateli, ale też kluczowych systemów państwa, takich jak elektrownie, telekomunikacja, czy nawet ministerstwa.

Najmłodsi na celowniku przestępców

Najbardziej bezbronne mogą być jednak dzieci. To właśnie one są narażone na ataki przestępców seksualnych. Co jakiś czas słyszymy o oprawcach, którzy szukają swoich ofiar na portalach społecznościowych. Stopniowo budując zaufanie, nawiązują z nimi kontakt, chcąc ostatecznie doprowadzić do spotkania. Nierzadko jednak na takie niebezpieczeństwo pociech narażają je... rodzice. Publikując zdjęcia z rodzinnych wakacji, bez odpowiednich ustawień profilu i prywatności, wystawiamy przestępcom nasze dzieci na tacy.

Jak sobie radzić?

Są jednak skuteczne metody na zabezpieczenie swojego telefonu, swoich profili na kontach społecznościowych, a także na sprawdzenie, czy padliśmy ofiarą przestępstwa. Na te i inne pytania staramy się znaleźć odpowiedź w najnowszym, piątym odcinku programu "Nauka, co słychać?".

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy