URTiP o dialerach

Coraz więcej osób skarży się do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, że na ich rachunkach telefonicznych pojawiły się wysokie kwoty za połączenia z egzotycznymi wyspami św. Tomasza lub wyspami Cooka. Żadna z tych osób nie przypomina sobie, aby tam kiedykolwiek dzwoniła. Należności na koniec miesiąca wahają się od 200zł do 3000zł. Analiza skarg wskazuje, iż mamy tu ponownie do czynienia z dialerami.

Coraz więcej osób skarży się do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, że na ich rachunkach telefonicznych pojawiły się wysokie kwoty za połączenia z egzotycznymi wyspami św. Tomasza lub wyspami Cooka. Żadna z tych osób nie przypomina sobie, aby tam kiedykolwiek dzwoniła. Należności na koniec miesiąca wahają się od 200zł do 3000zł.  Analiza skarg wskazuje, iż mamy tu ponownie do czynienia z dialerami.

Użytkownicy w trakcie połączeń z Internetem (z wykorzystaniem modemów telefonicznych), po wejściu na strony z płatną treścią i uruchomieniu dialera, często nie zauważają, że zostaje przez program rozłączone dotychczasowe połączenie, a następnie realizowane jest połączenie międzynarodowe. W ten sposób dotychczasowe metody ochrony przed dialerami (np. blokowanie połączeń z numerami 0-700, programy antydialerowe) stają się nieskuteczne.

TP S.A. zapewnia, że w ramach umów z usługodawcami dostarczającymi treści pod numerami 0-70x (tzw. Service Providerami) szczególny nacisk położono na konieczność "autoryzowania" dialerów przez TP S.A. Usługodawcy będą finansowo odpowiadać za nieprawidłowo działające dialery. Ponadto dialery będą musiały zawierać widoczną i wyraźną informację o podwyższonej opłacie. Nie będzie też możliwe, by dialer łączył sam ponownie po rozłączeniu bez akceptacji użytkownika, będzie też musiał zawierać informacje o sposobie ich odinstalowania.

Reklama

W dniu 3 września 2004 r. wchodzi w życie nowa ustawa Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800), która nakłada na dostawcę usług o podwyższonej opłacie obowiązek podawania wraz z numerem usługi cenę za jednostkę rozliczeniową połączenia (ze wskazaniem ceny netto i brutto). Ponadto dostawca takiej usługi powinien zapewnić, aby użytkownik był każdorazowo informowany, przed rozpoczęciem naliczana opłat, o cenie za połączenie do numeru danej usługi audioteksowej.

Na mocy nowej ustawy Prezes URTiP będzie prowadził jawny rejestr numerów wykorzystywanych przez dostawców usług o podwyższonej opłacie, zawierający informacje o nazwie firmy, adresie, siedzibie, rodzaju i zakresie świadczonej usługi oraz o numerze lub numerach wykorzystywanych do jej świadczenia. We współpracy z Ministrem Infrastruktury, Prezes URTiP będzie zabiegał, aby wzorem niemieckich zapisów prawnych wprowadzić oddzielną numerację dla ruchu generowanego przez dialery. Ponadto Prezes URTiP wystosował zapytanie do TP S.A. i innych operatorów dysponujących numerami o podwyższonej opłacie - w jaki sposób zapewniają ochronę swoich abonentów przed dialerami międzynarodowymi.

Podjęte będą także inne działania "antydialerowe".

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy