Telefon obsługiwany wzrokiem

Jeśli znudziły się już wam telefony dotykowe, zaciekawi was technologia Senseye. Wkrótce może ona umożliwić obsługę urządzeń codziennego użytku, w tym telefonów komórkowych, za pomocą wzroku.

Od dłuższego czasu pojawiają się coraz to nowsze technologie, które pozwalają na obsługę telefonu wzrokiem. Jedno z rozwiązań, Senseye, może zagościć w komórkach już w niedalekiej przyszłości. Senseye wykorzystuje przednią kamerę, a także diodę LED emitującą światło podczerwone w celu kontroli ruchu gałek ocznych oraz źrenic. Naukowcy opracowali to rozwiązanie w ciągu 7 lat badań związanych z projektem Senseye.

Oprogramowanie Senseye umożliwia wprowadzanie znaków wzrokiem, odblokowanie telefonu (wprowadzenie PIN-u bez dotknięcia ekranu), przewijanie tekstu na ekranie, jak również granie w proste gry czy np. automatyczne wyłączenie ekranu, gdy nikt na niego nie spogląda. Aktualnie projekt nie wygląda zbyt estetycznie, ważne jest jednak, jak spisuje się w praktyce.

Reklama

W materiale filmowym jest wzmianka o premierze Senseye na system Android już w 2012 roku. Najciekawsza informacja dotycząca tego oprogramowania to cena jego implementacji. Całkowity koszt kamery, a także diody LED ma nie przekroczyć 5 dol. (od 2 do 5 dol.). Oznaczałoby to, że koszt naszego przyszłego telefonu nie wzrósłby znacząco. Pierwsze komórki wykorzystujące Senseye mają pojawić się na rynku już w styczniu 2013 roku.

Twórcy oprogramowania podkreślają, że może ono nie być tak dokładne jak konkurencji, wystarczy jednak do użytkowania. Co więcej, koszt wprowadzenia Senseye jest znacznie niższy.

Ekrany dotykowe zrewolucjonizowały sposób korzystania z telefonów komórkowych. Następnym krokiem, który znacznie ułatwi nam obsługę urządzeń jest nie tylko kontrola głosowa, ale także właśnie sterowanie wzrokiem. Moje wątpliwości budzi tylko jeden istotny szczegół: jak rozwiązanie Senseye spisuje się przy słabym oświetleniu.

Kamil Bąkowski

http://komorkomania.pl

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: telefon komórkowy | Android
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy