Sojusz Nokii z Microsoftem - walka z Androidem i Apple

Największy producent komórek na świecie oraz największy producent oprogramowania łączą swoje siły.

- Nokia znalazła się na zakręcie, nie obędzie się bez daleko idących zmian, które są konieczne na naszej dalszej drodze - powiedział Stephen Elop, prezes i dyrektor zarządzający fińskiej Nokii. O jakich zmianach mowa? Po pierwsze Nokia rozpoczyna strategiczne partnerstwo z Microsoftem. Po drugie, dzieli się na dwie dywizje.

Nokia z Microsoftem

Obie firmy chcą razem tworzyć produkty i usługi, które będą realnym konkurentem dla platformy Apple oraz systemu Google Android. Nokia zaadoptuje system Windows Phone jako główną platformę dla smartfonów, wykorzystując swoją wiedzę w segmencie urządzeń. Finowie - wykorzystując swoją markę - wprowadzą na rynek szereg smartfonów z Windows Phone. Połączenie wiedzy obu firm wydaje się doskonałą decyzją - Nokia nadal doskonale radzi sobie na rynku sprzętowym, ale brakuje jej dobrego systemu operacyjnego. Windows Phone 7 natomiast, po udanym debiucie, nie trafił do tak dużej liczby użytkowników, jak konkurencyjne systemy. Sojusz Microsoftu i Nokii ma to zmienić.

Do nowych telefonów Nokii trafi m.in. wyszukiwarka Microsoft o nazwie Bing, natomiast Redmond skorzysta z platformy nawigacyjnej Nokia Maps oraz z aplikacji udostępnionych przez Nokię. - Nokia i Microsoft połączą swoje siły, aby dostarczyć ekosystem z niespotykanym wcześniej zasięgiem i skalą - podsumował partnerstwo Stephen Elop, przez wiele lat pracownik Microsoftu. - To partnerstwo na wielką skalę, łączące doskonałą ekspertyzę w dziedzinie oprogramowania oraz sprzętu - dodał Steven A. Ballmer, szef Microsoftu.

Symbian oraz MeeGo

Nokia nie zapomni oczywiście o Symbianie, ale wysłużony fiński system operacyjny dla komórek będzie pełnił role drugorzędną, trafiając jedynie do mniej zaawansowanych telefonów komórkowych. Fiński potentat nadal będzie pracował nad systemem MeeGo, czyli powstającą we współpracy z Intelem mobilną platformą bazującą na dystrybucjach Linuksa. Aby stawić czoła nowym wyzwaniom, Nokia podzieli się na dwie dywizje biznesowe - Smart Devices oraz Mobile Phones. Zadaniem tej pierwszej będzie produkowanie smartfonów, natomiast druga będzie odpowiedzialna za "standardowe" telefony komórkowe, dzięki którym Nokia jest nadal światowym liderem w rankingach sprzedaży.

Reklama

Jakie są powody tych zmian?

Nokia od momentu premiery iPhone'a straciła pozycję innowacyjnego lidera na rynku telefonów. Jak przyznał sam prezes Nokii, do dnia dzisiejszego firmie nie udało się wyprodukować urządzenia będącego alternatywą dla iPhone'a. Nokia N8, uzbrojona w nową wersję Symbiana, chociaż technologicznie bardzo dobra, przegrała na płaszczyźnie oprogramowania. Dodatkowo Nokii po piętach depcze koreański Samsung, który z roku na rok sprzedaje coraz więcej telefonów, także tych tanich. Microsoft natomiast, pomimo wypuszczenia na rynek dobrego mobilnego systemu operacyjnego, nie potrafi znaleźć dla dla niego wystarczającej bazy klientów. Połączenie sił wydaje się czymś oczywistym.

Informacja o strategicznym aliansie Nokii z Microsoftem nie przez przypadek została ogłoszona 3 dni przed rozpoczęciem największych na świecie targów telekomunikacyjnych MWC w Barcelonie. INTERIA.PL będzie na miejscu, informując o dalszych planach obu firm.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | iPhone | Windows | Apple | Nokia | Android
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy