Ruszył konkurs na operatora telewizji mobilnej

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska rozpoczęła 10.10.2008 konkurs na operatora telewizji mobilnej tzw. DVB-H, dostępnej m.in. w telefonach komórkowych.

UKE poinformował, że wnioski konkursowe można składać do 15 stycznia 2009 r. Termin w którym poznamy operatora multipleksu DVB-H, zależeć będzie od liczby ofert, które wpłyną do Urzędu. Zdaniem Streżyńskiej zwycięzcę powinniśmy poznać do końca kwietnia 2009 r.

Urząd ustalił z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji (KRRiT), że 66 proc. zawartości multipleksu będzie przeznaczone na treści audiowizualne (radiowo-telewizyjne), a 34 proc. na usługi multimedialne - np. elektroniczny przewodnik po programach. Operator będzie kontrolował zawartość multipleksu, ale nie będzie musiał otrzymać koncesji na treści, które się na nim znajdą. Koncesje będą musieli zdobyć od KRRiT nadawcy radiowi i telewizyjni.

Reklama

Zwycięzca konkursu będzie mógł korzystać z multipleksu DVB-H do 2023 r., a nie - jak planowano wcześniej - do 2015 roku. Zdaniem Streżyńskiej, taka oferta jest lepsza, bo po 7 latach operator uzyskuje tylko zwrot inwestycji, a 15 lat daje mu możliwość zysku.

Jak podał w UKE, do 30 maja 2015 roku zwycięzca konkursu będzie mógł zaoferować DVB-H w 31 miastach. Streżyńska postanowiła przeznaczyć na to 38 kanałów częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Miasta - gospodarze piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012 - otrzymają po dwa kanały. Od 1 czerwca 2015 r. do końca 2023 r. telewizja mobilna będzie dostępna w całym kraju. To wynik udostępnienia kolejnych częstotliwości, które obecnie zajmują telewizje analogowe (m.in. TVN, Polsat, TVP, TV Puls).

UKE, wybierając zwycięzcę konkursu, będzie brał pod uwagę m.in. zachowanie warunków konkurencji, wysokość kwoty, którą zaoferują uczestnicy i wiarygodność finansową. Minimalna jednorazowa opłata za dokonanie rezerwacji częstotliwości w drodze konkursu wynosi 105,6 tys. zł, co stanowi 50 proc. opłaty rocznej za prawo do dysponowania tymi częstotliwościami.

W lipcu br. Streżyńska informowała, że konkurs na operatora telewizji mobilnej odbędzie się w sierpniu, ale w tym samym miesiącu UKE przedstawił KRRiT jego nowe założenia. Nowy projekt trafił do ponownych konsultacji, które trwały do końca sierpnia.

Zdaniem Streżyńskiej, może to nastąpić w 2012 roku, o ile uda się namówić nadawców na przejście na nadawanie cyfrowe (tzw. DVB-T) lub w 2014 roku, kiedy wygasa koncesja nadawców analogowych.

Wstępne zainteresowanie udziałem w konkursie na telewizję mobilną zadeklarowało konsorcjum czterech operatorów telefonii komórkowej ? Centertel, Polkomtel, PTC i P4. W przetargu może wystartować także Polski Operator Telewizyjny, spółka TVN i Polsat. Nie wykluczył tego również Cyfrowy Polsat.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy