Pisanie SMS-ów a wypadki samochodowe

Zespół naukowców z Virginia Tech Transportation Institute stwierdził, że ryzyko wypadku drogowego z powodu korzystania z komunikacji SMS-owej podczas prowadzenia samochodu wzrasta o wiele bardziej, niż wykazywały to dotychczasowe symulacje.

Ustalono, że współczynnik wzrostu ryzyka wynosi 23,2, co jest wartością znacznie wyższą w porównaniu z ryzykiem, które niosą ze sobą inne czynności związane z obsługą telefonu komórkowego w czasie jazdy.

Na potrzeby kosztującego sześć milionów dolarów badania, którego pierwsze rezultaty zostały właśnie ujawnione, przez 18 miesięcy monitorowano kabiny kierowców w ponad 100 ciężarówkach za pomocą kamer wideo i rozmaitych urządzeń pomiarowych. Dzięki uzyskanym w ten sposób nagraniom naukowcy zbadali między innymi, na jak długo oczy prowadzącego pojazd odwracały się od sytuacji na drodze.

Reklama

W Stanach Zjednoczonych komunikacja za pośrednictwem SMS-ów cieszyła się mniejszym powodzeniem niż w Europie, jednak w ostatnich latach odnotowano znaczny wzrost jej popularności. Według informacji branżowego stowarzyszenie CTIA, liczba przesłanych wiadomości SMS na terenie USA zwiększyła się dziesięciokrotnie w ostatnich trzech latach.

W opublikowanej jesienią ubiegłego roku ankiecie prawie połowa zapytanych osób między 16. a 24. rokiem życia przyznała się do wysyłania SMS-ów w czasie prowadzenia samochodu. W grupie wiekowej od 35 do 44 lat odsetek ten wyniósł jedynie 22 procent, co pozwala przypuszczać, że liczba wypadków spowodowana pisaniem SMS-ów za kierownicą może wzrosnąć w nadchodzących latach.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: wypadek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy