PIIiT: Jestesmy zaniepokojeni

Narasta spór wokół organizacji i zasad przetargu na telefonię komórkowa trzeciej generacji UMTS. Poniżej prezentujemy Wam stanowisko Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji w tej sprawie.

Narasta spór wokół organizacji i zasad przetargu na telefonię komórkowa trzeciej generacji UMTS. Poniżej prezentujemy Wam stanowisko  Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji w tej sprawie.

Izba ponownie wyraża zaniepokojenie środowiska telekomunikacyjnego warunkami przetargu, w szczególności wysokości opłat koncesyjnych (prawie 4 miliardy EURO), co jak pokazały doświadczenia z ostatnich aukcji UMTS we Włoszech, Austrii i Szwajcarii jest kwotą zdecydowanie zawyżoną. Zaprezentowana przez kancelarią White & Case opinia prawna zlecona przez Ministerstwo Łączności wykazuje, że umowy roamingowe są równoważne umowom o połączeniu sieci.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji otrzymała od profesora Stanisława Piątka i Politechniki Łódzkiej opinie prawną i techniczną, które kwestionują możliwość zakwalifikowania roamingu jako umowy o połączeniu sieci. Jak przedstawił to prof. Stanisław Piątek prawo Unii Europejskiej nie zezwala na rozwiązywanie w taki sposób kwestii umów roamingowych. Podobna sytuacja jest w Stanach Zjednoczonych. Rada Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji uważa, że tak istotny warunek przetargu nie powinien budzić żadnych wątpliwości prawnych, których istnienie stanowi poważny czynnik ryzyka zarówno dla dotychczasowych operatorów GSM jak i nowych uczestników rynku komórkowego w Polsce, zwłaszcza, że nigdzie kwestia roamingu nie wzbudzała takich kontrowersji.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UMTS | izba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy