Bezpieczna antena?

Naukowcy z uniwersytetu w Loughborough (Wielka Brytania) opracowali nowy model anteny, który pozwoli na budowę telefonów komórkowych z ograniczoną emisją szkodliwego promieniowania. Rozwiązanie GeoHelix powstało z myślą o bardziej efektywnych systemach GPS, które nie będą gubić sygnału w terenach o gęstej zabudowie. Podczas prowadzenia testów naukowcy zauważyli jednak, że nowa antena generuje niższą niż w wypadku stosowanych obecnie rozwiązań dawkę promieniowania absorbowanego przez ludzkie ciało.

W niektórych sytuacjach jest ono niższe nawet o 85%. Antena GeoHelix to ceramiczny cylinder o wymiarach 1 x 1 cm, w którym spiralnie rozmieszczone są miedziane przewody.

Szkodliwość telefonów komórkowych to wciąż temat otwarty. Wiadomo, że pewien zakres częstotliwości emitowanych przez antenę rozchodzi się w powietrzu, a część promieniowania zostaje przyjęta przez głowę użytkownika telefonu. Wciąż trwają jednak spory dotyczące ewentualnych następstw tego procesu - jak dotąd nie udało się jednoznacznie dowieść jego szkodliwości. Pomimo tego większość państw wprowadza normy regulujące wartość dopuszczalnego promieniowania.

Reklama

Choć powstał już prototyp telefonu z anteną GeoHelix, rozwiązanie to wciąż znajduje się w fazie eksperymentów. Pozostaje mieć nadzieję, że antena nowego typu wkrótce trafi do masowej produkcji.

(4D)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niebezpieczeństwo | naukowcy | anteny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy