SpaceX wyśle satelitę z Gliwic w kosmos. Start misji w listopadzie

W listopadzie, w ramach misji Transporter-9 na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, wystrzelony zostanie satelita stworzony w Gliwicach. Intuition-1 to urządzenie, którego zadaniem będzie między innymi gromadzenie i analiza danych na potrzeby rolnictwa, gospodarki leśnej oraz ochrony środowiska.

Gliwicki satelita podbije kosmos

Satelita Intuition-1 stworzony przez gliwicką firmę kosmiczną KP Labs już w listopadzie zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. Wyposażony w zaawansowany komputer pokładowy wspomagany sztuczną inteligencją będzie przeprowadzał obliczenia bezpośrednio na orbicie. Dane zostaną wykorzystane na potrzeby rolnictwa, gospodarki leśnej oraz ochrony środowiska.  

Gliwicka firma znana jest przede wszystkim z dostarczania nowoczesnych rozwiązań na potrzeby przedsięwzięć kosmicznych. Inżynierzy z KP Labs mogą poszczycić się zbudowaniem komputera Leopard, którego moc obliczeniowa jest około 100 razy większa od wcześniej wykorzystywanych w misjach kosmicznych jednostek. W ramach najbliższej misji wykorzystany zostanie komputer pokładowy Antelope.  

Polski satelita w służbie ochrony środowiska

Reklama

Satelita Intuition-1 to prostopadłościan o wymiarach 10x20x30 centymetrów. Według informacji podanych w zeszłym roku jego budowa kosztowała 20 milionów złotych. Około 13 milionów zostało przekazane firmie w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).  

Gliwicki satelita wyposażony został w instrument hiperspektralny, czyli instrument optyczny służący do obserwacji Ziemi. Jego podstawowym zadaniem będzie mapowanie powierzchni naszej planety. Dzięki przetworzonym przez Intuition-1 danym dotyczącym mikroelementów w glebie oraz badania jej PH, będzie można interpretować stan zdrowia roślin i lasów.  

Przetwarzanie danych będzie odbywało się bezpośrednio na orbicie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Wnioskowanie ma być precyzyjne i samodzielne, dzięki czemu na Ziemię nie będą trafiały olbrzymie ilości danych do przeanalizowania, tylko gotowe wnioski. Stworzone za pomocą satelity mapy pomogą lepiej prognozować plony, planować zalesienie czy monitorować zmiany w środowisku naturalnym.  

Transmisję ze startu Falcona 9 będzie można oglądać za pośrednictwem kanałów przekazu SpaceX, na YouTube oraz platformie X. Dokładna data i godzina startu zostanie ogłoszona za pośrednictwem mediów społecznościowych.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SpaceX | Falcon 9 | Gliwice | satelita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy