WYJĄTKOWE BUDOWLE

Postanowili zrewitalizować kamieniołom. Wnętrze zachwycają

Prowincja Zhejiang słynęła z wydobywania kamienia. Zresztą do dzisiaj są tego ślady w postaci nieczynnych kamieniołomów. Postanowiono to wykorzystać w zaskakujący sposób i dzięki rewitalizacji urządzono tam gigantyczne przestrzenie dla turystów, ale także dla lokalnej społeczności.

Przenieśmy się więc do Chin, a dokładnie do ich wschodniej części, do prowincji Zhejiang. Jej nazwa, którą można przetłumaczyć jako "Kręta Rzeka" wywodzi się od rzeki Qiantang Jiang przepływającą przez Hangzhou, stolicę regionu. Pośród zielonych wzgórz znajdują się tu stare, nieczynne kamieniołomy, które postanowiono zrewitalizować, aby służyły turystom oraz lokalnej społeczności.

Kamieniołom i to, co można w nim znaleźć

Za wszystko odpowiada firma DnA_Design and Architecture z Pekinu, która otrzymała zlecenie zagospodarowania dziewięciu wydrążonych korytarzy, z czego trzy już są ukończone. Znajdują się tu: biblioteka, scena do występów oraz miejsce pokazujące wydobycie kamienia.

Reklama

Koncepcja ma na celu przede wszystkim podkreślenie naturalnego charakteru otoczenia, przybliżenia lokalnej społeczności do natury. Ze względu na to, że każdy z kamieniołomów powstawał w wyniku ręcznego wydobycia materiału, wyróżnia się unikatową formą i wzorami.

Zagospodarowanie przestrzeni w kamieniołomie

Na początek postanowiono zaaranżować przestrzeń o nazwie Kamieniołom 8 (Quarry 8) przekształcono w otwartą bibliotekę. Regały z książkami postawiono na zachowanych platformach, do których dobudowano dodatkowe schody. Znalazło się także miejsce, przy którym można usiąść i spokojnie podczytać. Do wykorzystania stolików i ławek wykorzystano stal i prasowany bambus. Dzięki zwężeniu ścian ku górze powstają ciekawe, kameralne wnętrza oświetlone światłem słonecznym, które jednocześnie są swego rodzaju zadaszeniem zarówno regałów, jak i czytelników.

W przypadku Kamieniołomu 9 (Quarry 9) wykorzystano doskonałą akustykę zwężającej się  przestrzeni, by zaprojektować przestrzeń dla artystów. Na płaskim dnie kamieniołomu dodano kamienną scenę, a ściana znajdująca się z tyłu oraz ekrany po bokach widowni mają na celu polepszenie akustyki. Przed sceną znajduje się niewielka przestrzeń dla widzów.

Idąc dalej trafiamy na trzecią przestrzeń o nazwie Kamieniołom 10 (Quarry 10).To miejsce o niewielkiej powierzchni, w porównaniu do poprzednich projektów znacznie bardziej otwarte, gdzie można zobaczyć, w jaki sposób wydobywano tu kamień. Dzięki temu architekci chcą pokazać historię i dziedzictwo regionu.

Nieregularne kształty i ślady po wydobyciu kamienia dodatkowo ma podkreślać sztuczne oświetlenie, zastosowane we wszystkich zaaranżowanych miejscach. Na ścieżce, która prowadzi między wszystkimi nowymi korytarzami, zaplanowano budowę centrum informacyjnego.

Podkreślanie związku człowieka z naturą w chińskich projektach

W ramach rewitalizacji terenów wiejskich DnA_Design and Architecture zrealizowała także budowę drewnianej fabryki tofu. Z kolei inna firma, Jade + QA w opuszczonym kamieniołomie o głębokości 88 m w pobliżu Szanghaju stworzyła hotel Shimao Wonderland Intercontinental.

W niedawno publikowanym zestawieniu 8 futurystycznych stadionów znajdziemy obiekt, który ma powstać właśnie w Hangzhou. Również ten projekt swoim wyglądem nawiązuje do kultury i tradycji całego regionu oraz ma stanowić miejsce spotkać miejscowej ludności.

Informacje i zdjęcia dzięki uprzejmości DnA_Design and Architecture oraz Eduarda Koegela. Po raz pierwszy zostały pokazane w serwisie internetowym world-architects.com

Przeczytaj także:

Najwyższy budynek mieszkalny na świecie ukoronuje Dubaj

Historyczne graffiti w katakumbach w Izraelu. Ma 1400 lat i jest początkiem wielkiej zagadki

Rosjanie wyburzają dużą część Mariupola. Jest nagranie

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy